Cake Decorating & Edible Art Classes
Cake Decorating & Edible Art Classes

Private Lesson Cost Estimate

All Costs Must Be Approved By Instructor To Ensure Accuracy.  Information Below is for Estimation Only. Use Contact form to request specific information and plan lessons. 

The Total cost of lessons is a combination of

* Individual or Group Lesson Cost

$35 for 2 hours, $15 each additional hour.  Multiple students earn a 5% discount (up to a total of 25%). Many lessons can be completed in 2 hours, so the cost of each lesson is generally $35. Ask us about discounts for purchasing multiple lessons at once.

* Cost of Class Materials 

Usually $5 - Depends on what we are creating (ex: building structures for sculpted cakes).  Students bring basic tools from home, sharing mine whenever possible.  Students prepare cakes and other edible materials at home, using my simple recipes, and bring them to class.   

* Location/Travel costs - see note below

Here is an example of a 2 hour individual lesson in North Morgan Hill:

Basic Lesson (2 Hours minimum) Student Lesson Total: ...........$35
Materials: Cake Creation $5  Cost of Materials Total: ...$5
Instructor Travel: Gilroy to Morgan Hill (20 miles round trip) 20 x .55:  Cost of Travel Total: ......$11
  Lesson Cost Total: ...........$51

Individual Student Lesson Cost:

Basic Lesson (2 Hours minimum) ...................................................$35
Additional Hours $15/Hour x # of Hours =  ........................$
  Student Lesson Total: ........................$

Group Student Lesson Cost:

Individual Student Lesson Total From Above .......................$
Multiply by Number of Additional Students #........ = .......................$
Subtotal = .......................$
Additional Student Discounts (5% Each)*= -% Discount
Group Lesson Total= .......................$

**Up to 25% or 6 Students (One Student + Five Additional Students = 25%)

Cost of Project Materials:

Cost of items used in a project is determined by Student and Instructor.  For most lessons the cost is just $5-$10, but for projects where structures/supports must be built or lighting is added the cost is determined by what is used. Lesson Materials Total: ........$

Location/Travel Costs:

Facility Rental Per Lesson (Subject to Availability)  .........................$20 to $75+
- or -
Instructor Travel: Mileage to and from Gilroy x .55/mile
Example: South San Jose, approx. 30 miles (60 miles round trip) .....................60 x .55 = $33
PrintPrint | Sitemap Recommend this page Recommend this page
Entire Site, Including All Documents and Images © sweetcelebrations.us

This website was created using 1&1 MyWebsite.

Call

E-mail